A karácsony és a szilveszter a sütés-főzés jegyében telik. Ilyenkor a család kis kedvence sem maradhat ki a kóstolgatásból. De mi az, amiből semmiképpen sem kaphat? Hogyan előzzük meg, hogy kedvencünk az ünnepeket az állatorvosnál töltse mérgezés miatt?
Xilit (nyírfacukor)
Egyre többen választják a cukormentes édességeket karácsonykor is. Az egyik népszerű cukorhelyettesítő a xilit, másik nevén nyírfacukor. Bár nem cukor, hanem valójában cukoralkohol, a kutyákban extrém mértékű inzulinszint-emelkedést okoz. Ennek hatására a vércukor szintje hirtelen lezuhan. Az állat remegni kezd, elgyengül, eszméletét veszítheti.
A mérgezés tünetei általában a xilit elfogyasztását követő 10-60 percen belül jelentkeznek. Egy 15 kg-os testsúlyú kutyának kb. 1,5 grammnyi xilit már mérgezéses tüneteket okoz. Ha felmerül a lehetősége, hogy a kutya xilitet evett, nem szabad megkísérelni hánytatni, mert tünetei rosszabbodhatnak, illetve a tudatát veszítő állat félrenyelheti a gyomortartalmát, ami fulladást okoz. Gyanú esetén azonnal állatorvoshoz kell fordulni, aki cukorinfúziót ad a kutyának.
A xilit további kártétele, hogy májkárosodást is okozhat, így a cukros infúzió nem mindig vezet gyors javulásra. A legjobb a megelőzés. Ha cukorhelyettesítőt veszünk, mindig győződjünk meg róla, hogy az tartalmaz-e xilitet. Ha igen, nagyon gondosan oda kell figyelni, hogy a vele készült édességhez kutya, macska ne férhessen hozzá.
Csoki
Az ünnepek nem telhetnek el valamilyen csokis édesség nélkül. A csokoládékban azonban előfordul teobromin és koffein. Ez a két anyag az emberre nem veszélyes, mert a szervezetünk viszonylag gyorsan lebontja. Persze az emberben is okoznak némi szívgyorsulást, értágulatot, de ez inkább csak fokozza a csokifogyasztás kellemes hatásait.
A kutyák szervezete azonban nem tudja elég gyorsan bontani ezeket az anyagokat és érzékenyebben is reagálnak rájuk, a csokitól mérgezés alakulhat ki. A szívverésük felgyorsul, remegni kezdenek, szédelegnek. Nagy mennyiségű csoki fogyasztása pedig akár végzetes is lehet. Alapszabály, hogy a csoki minél sötétebb, annál veszélyesebb. A fehér csoki fogyasztása inkább csak gyomorrontást okozhat. A tejcsokikból egy 15 kg-os kutya 3 tábla elfogyasztása után mutathat mérgezési tüneteket. A jó minőségű keserű csokoládéból pedig pár kocka is elég lehet a súlyos tünetekhez.
Ilyenkor, ünnepek táján a sütéshez használt étbevonók maradhatnak olyan helyen, ahonnan a kutyus esetleg elcsenheti. Ha ez bekövetkezik, irány az állatorvos!
Fokhagyma (és egyéb hagymafélék)
A fokhagyma gyógyhatásait szinte mindenki ismeri. De az ember számára egészséges fűszernövény a kutyáknak súlyos mérgezést okozhat. A hagymákban található szerves kénvegyületek a vörösvérsejtek sejthártyáját károsítják, így a sejtek feloldódását és következményes vérszegénységet okoznak. A nagyobb mennyiségű hagyma fogyasztását követően napok múlva jelentkeznek a vérszegénység tünetei: gyengeség, halvány nyálkahártyák.
A hagymafélék okozta mérgezésre különösen hajlamosak a japán kutyafajták, az akita inu, a shiba inu. Fokhagyma-mérgezés gyanúja esetén állatorvoshoz kell fordulni. Laboratóriumi vizsgálattal lehet tisztázni a probléma súlyosságát.
Élesztős, nyers tészta
Az élesztőt szintén úgy ismerjük, mint egészséges táplálékot, B-vitamin forrást. Mégsem tanácsos hagyni, hogy a kutya-macska elcsenje a konyhaasztalról a kelesztett tésztát. Az állat gyomrában, belében ugyanis tovább folytatódik a tészta kelése. Közben jelentős mennyiségű gáz és alkohol képződik.
Alkohol
Nem csupán a kelesztett tésztával, de különböző alkoholos édességekkel is jelentős mennyiségű alkohol juthat a kedvenceink szervezetébe. Ha ez mondjuk alkohollal töltött étcsokoládéval történik, a csokoládé-mérgezés is bonyolítja a helyzetet.
Az alkohol (etil-alkohol) felvételét követő 30-60 perc múlva jelentkeznek a tünetek, amelyek az emberben tapasztaltakhoz hasonlóan egyensúlyzavar, megváltozott viselkedés, bódulat. De a kutyák-macskák az embernél érzékenyebben reagálnak az alkoholra. Súlyos kiszáradás, a szívverés lelassulása, a testhőmérséklet és a vércukorszint csökkenése tapasztalható az alkohol-mérgezett állatban. Ha fennáll a gyanú az alkoholmérgezésre, állatorvoshoz kell fordulni!
Az alkohol-mérgezés speciális esete a fagyálló folyadékok okozta mérgezés. Ennek kezdeti tünetei az etil-alkohol mérgezésével megegyeznek. A tünetek látszólagos rendeződése után azonban megjelennek a vesekárosodás tünetei, mert a fagyállókba kevert etilénglikol a szervezetben oxálsavvá alakul, amelynek kristályai tönkreteszik a vese szövetét. A károsodás mértékétől függ a betegség kimenetele, de a vesekárosodás tüneteit mutató állat gyógyulása általában reménytelen.
Nagyon fontos a fagyálló-folyadékok biztonságos tárolása, az autók hűtőrendszeréből leengedett maradék megsemmisítése. Az udvar betonján ottmaradó kisebb tócsák végzetes mérgezést okozhatnak kutyának, macskának.
Mazsola és szőlő
A karácsonyi sütemények egy részéhez elengedhetetlenül szükséges a mazsola. Amelyről szintén úgy tudjuk, hogy egészséges rostforrás, édességként magában is fogyasztható. A kutyák mazsola-mérgezésének háttere még nem tisztázott. Nem tudjuk, hogy melyik az az összetevő, amely a tüneteket okozza. A mérgezés hatására az állatokban vesekárosodás alakul ki. Nem minden egyedet érint ugyanolyan súlyossággal a probléma, illetve nem csak a mazsola, de a szőlő is ki tudja alakítani.
További élelmiszerek, amelyeket ne adjunk a kutyának-macskának
Az avokádó egy perzin nevű, gombaellenes hatású anyagot tartalmaz, amely emberre nem veszélyes, kutyákban azonban súlyos tüdőödémát, légzési nehézséget okoz.
A makadámdióból mindössze 6 szem elég a súlyos mérgezéses tünetekhez, amelyek a hányás, hasfájás, egyensúlyzavar, magas testhőmérséklet. Ha gyanús, hogy állatunk makadámdió tartalmú édességtől lett rosszul, azonnal állatorvoshoz kell fordulni. Az időben megkezdett gyógykezelés jelentősen javítja a gyógyulási esélyeket.
A túlzott mennyiségű cukor fogyasztása, ahogy az embernek, úgy a kedvenceknek sem használ. A macskák nem annyira csábíthatók el édességekkel, mert nem annyira az édes ízt értékelik, mint inkább az édességben levő tejszínt vagy vajat. De nekik épp annyira nem hiányzik a tartósan magas vércukorszint (és annak káros következményei), mint a kutyáknak.
A sós rágcsák, amelyeket általában inkább a magas zsírtartalmuk tesz vonzóvá kedvenceink számára, szintén nem használnak az egészségüknek. A nagy mennyiségű só elfogyasztása fokozza a szervezetben a víz visszatartását, ezzel emelik a vérnyomást. Emellett a fölösleges só eltávolítása megterheli a veséjüket is.
A karácsony és a szilveszter mindig nagy sütés-főzéssel és rengeteg ételmaradék képződésével jár. Az ételmaradék jelentős része a családi kedvencek tányérkájában landol. Az emberi fogyasztásra készült finomságok egy része teljesen alkalmas kutyáink, macskáink táplálására (különösen a nem túlzottan fűszerezett-sózott húsételek). Nem teljesen közömbös azonban a mennyiség. Az ünnepi időszakok, vagy a disznóvágások a kedvencek számára is a nagy zabálások időszakát jelentik. A nagy mennyiségű zsír átmenet nélküli etetése hasnyálmirigy-gyulladást (pancreatitist) okozhat, amelynek kezelése hosszan tartó és kétes kimenetelű.